FRANK WILDHORN-LESLIE BRICUSSE
2007.01.09. 17:16
A darab New Yorkban az utóbbi évek legsikeresebb produkciója.
FRANK WILDHORN-LESLIE BRICUSSE

Az eredeti Broadway előadás zenekari hangszerelése: Kim Scharnberg Hangszerelés: Jason Howland
MAGYAR VÁLTOZAT: Dalszövegek:Valla Attila (Huszka Jenő díjas)
Koreográfus: ROGÁCS LÁSZLÓ
Rendezte
MOLNÁR LÁSZLÓ
A darab New Yorkban az utóbbi évek legsikeresebb produkciója. 1997. áprilisi ősbemutatója óta folyamatosan játsszák heti nyolc alkalommal teltház előtt az 1051 nézőt befogadó Plymouth Színházban. A szerzőpárosnak jelenleg három előadása fut párhuzamosan a Broadway-n. A darabot New Yorkon kívül mindeddig csupán Brémában mutatták be.
A JEKYLL ÉS HYDE ELŐÉLETE
A darab alapjául Robert Louis Stevenson Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete című, 1886-ban megjelent, ma már klasszikusnak számító angol kisregénye szolgált. Stevenson, elsősorban a magyar olvasók előtt is közkedvelt ifjúsági regény, A Kincses-sziget című műve által vált ismertté. A regény legalább olyan mértékben benne él az angol köztudatban mint Molnár Ferenc Pál utcai fiúk-ja a magyarban. A Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete hozzávetőlegesen azt a szerepet tölti be az európai irodalomban, mint az amerikai kortárs Edgar Allan Poe művei: a modern, lélektani alapvetésű krimit az ő jelentkezésüktől tartja számon a világirodalom.
A JEKYLL ÉS HYDE UTÓÉLETE
A regényből olyan filmek készültek, mint a világ első hangosfilmjei között szereplő, a harmincas években Hollywoodban forgatott Dr. Jekyll és Mr. Hyde, az 1971-ben Michael Caine főszereplésével bemutatott Jekyll és Hyde, illetve legutóbb gonosz csábítása John Malkovich-csal és Julia Roberts-szel a főszerepben.
A SZTORI
Dr. Henry Jekyll, a jónevű angol elmeorvos a személyiségben meglévő kettősség motívumait és mechanizmusát kutatja, miközben kifejleszt egy olyan szérumot, amely segítségével az emberi lélek mélyére, a mindannyiunkban meglévő gonosz közelébe lehet jutni, kivívva ezzel a korabeli hipokrita és konzervatív medicína ellenszenvét. Hol húzódik a határ a jó és a rossz között? Meddig és hogyan juthatunk el személyiségünk megismerésében, ha a sötét oldal titkait kutatjuk? S ha elérünk a személyiség legmélyebb rétegeihez, ha megtapasztaltuk gonosz énünk lényegét, van-e visszaút társadalmi létünkbe? A kérdésekben felvetett problémákra Dr. Jekyll merész megoldást talál: önmagán próbálja ki a szérumot. Azonban a választ, a borzalmas bizonyosságot már Mr. Edward Hyde-tól tudjuk meg...
A STÁB
A világon a harmadik, magyarországi bemutató dalszövegeit a Huszka Jenő-díjas Valla Attila fordította, a szaktanácsadó-dramaturg - és ötletgazda - Verebes István. Az előadás főszereplő-rendezője Molnár László, a Musical Színház Evita és Jézus Krisztus Szupersztár című produkcióinak rendezője, koreográfusa pedig Rogács László.
Az előadás a jogtulajdonossal – Music Theatre International (421 West 4th Street, New York, New York 10019) – kötött megállapodás alapján és az általa forgalmazott kottaanyag felhasználásával jött létre.
|
|